AKIL VE ZEKA OYUNLARI

AKIL VE ZEKA OYUNLARI

Çocukların; zihinsel, psikolojik ve bedensel gelişimi için oyunların belirli bir işe yararlılık gösterdiği çeşitli çalışmalarla ve terapi yöntemleriyle kanıtlanmıştır. Bugün oyun terapisi başta olmak üzere pek çok terapi türünde dahi oyunların merkezde olduğu bir bakış açısı yaratılmıştır. Bununla beraber oyunlar sadece psikolojik çözümler için değil, zihinsel çaba ve gelişim için de pek işe yarar yöntemlere konu olmuştur. Bugünkü yazımızda da özellikle zihinsel gelişim için akıl ve zekâ oyunlarının ve bunun bir eğitim olarak yansıması olan akıl ve zeka oyunları eğitiminden bahsedeceğiz. 

Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi Ne İşe Yarar?

Öncelikle eğitiminin kendisinden bahsetmeden önce akıl ve zeka oyunlarının içeriğini biraz açmak gerekiyor. Akıl ve zekâ oyunları, yalnızca çocuklara yönelik olmasa da çoğunlukla çocukların bilişsel ve zihinsel gelişimi ile alakalı görülür. Akıl ve zekâ oyunlarının en büyük faydası, eğlendirme yöntemiyle bilişsel faaliyetleri geliştirmektir. Örneğin; hafıza, öğrenme, karar verme, akıl yürütme, görsel algı, motor becerileri, el-göz koordinasyonu, olasılıkları hesaplama gibi bilişsel yetkinlik ve gelişim isteyen faaliyetler. 

Akıl ve zeka oyunları, çocuk gelişimi açısından önemli faaliyetler barındırdığı için MEB müfredatlarında da bulunmaktadır. Bununla birlikte 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için de okul öncesi ve okul döneminde akıl ve zekâ yöntemlerini kapsayan pek çok sayıda oyun içerikleri hazırlanmaktadır. Bahsettiğimiz bu durumlar, eğitim döneminde de çocukların oyundan kopmaması ve bir şekilde oyun faaliyetleri içinde bulunmalarına teşvik etmek içindir. Özellikle 3-6 yaş aralığında olan çocukların akıl yürütme ve olasılıkların farkında olmak gibi bilişsel süreçlerde aktif olmaları için bu akıl ve zeka oyunlarına ihtiyaç vardır. Peki hem ebeveynler, hem öğretmenler hem de konunun asıl muhatabı olan çocuklar, akıl ve zeka oyunlarını nasıl ve nereden öğrenebilir?

Akıl ve zekâ oyunları eğitimi, tam olarak zeka ve akıl oyunlarının nasıl ve ne şekilde uygulanabileceğine dair detaylar sunar. Enstitü bünyesinde yer alan akıl ve zeka oyunları eğitimi; eğlendirme yöntemi içeren oyunların, nasıl bilişsel yetkinlik ve becerilerle de ilişkili olduğunu gösteren ders içeriklerine sahiptir. Eğitimin temel faydası, yararlı akıl ve zeka oyunlarının ne olduğunu ve nasıl oynanabileceğini akıcı bir anlatımla aktarmasıdır. Akıl ve zeka oyunları, hem pratik zekayı hem de zihinsel gelişimi yansıtan akla yönelik yetkinlik ve beceriler kazandırmaktadır. Akıl ve zeka oyunları eğitimi de söz konusu bilişsel gelişim konularını içeren zeka oyunlarını kapsamakla birlikte, bu oyunların sosyal ve bilişsel beceriler için neler kazandırdığına dair de bilgileri de içermektedir.

DİĞERLERİ

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin